Tragedie pe drumurile din Bihor
Două persoane au murit, iar un copil a fost rănit grav într-un accident rutier produs în noaptea de duminică spre luni pe DN 19, în localitatea Adoni, județul Bihor. Accidentul a avut loc în jurul orei 23:30 și a implicat două autoturisme, în care se aflau cinci persoane.
Pompierii militari din Bihor au intervenit pentru salvarea victimelor, acționând pentru descarcerarea a trei persoane rămase încarcerate în autoturismele avariate. Dintre acestea, un bărbat și o femeie se aflau în stop cardio-respirator. Echipajele medicale și paramedicale au efectuat manevre de resuscitare, dar, în pofida eforturilor, bărbatul și femeia nu au răspuns manevrelor, medicul declarând decesul acestora.
Alte trei victime au primit îngrijiri medicale și au fost transportate la spital, printre ele aflându-se un minor care se află în stare critică.
La fața locului, au fost mobilizate șase echipaje de pompieri din cadrul Stației Valea lui Mihai, Stației Săcueni și Detașamentului Marghita, împreună cu o autospecială de descarcerare grea, două autospeciale de intervenție și trei ambulanțe SMURD tip B2, precum și un echipaj de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).