Constanța strălucește! Bianca Mei-Roșu aduce acasă medalia de aur la Campionatul European U21 de tenis de masă
Sportiva Bianca Mei-Roșu, legitimată la LPS „Nicolae Rotaru” și CSM Constanța, a câștigat medalia de aur la categoria de vârstă sub 21 de ani în proba feminină de simplu la Campionatul European de tenis de masă desfășurat la Cluj. Aceasta a avut un parcurs impresionant, reușind să câștige toate cele șapte meciuri disputate, cedând doar cinci seturi pe parcursul competiției.
Bianca a terminat pe primul loc în grupă, obținând victorii clare, cu 4-0, în partidele cu Eugenia Sastre (Spania), Veronika Matiunina (Ucraina) și Alexandra Chiriacova (Republica Moldova). În faza eliminatorie, constănțeanca a învins-o pe Mille Stoffregen (Danemarca), în optimi, cu 4-2, pe Natalia Bogdanowicz (Polonia), în sferturi, cu 4-0, și pe Zuzanna Wielgos (Polonia), în semifinale, cu 4-2. Finala a fost dominată de sportiva de 19 ani, care s-a impus cu 4-1 în fața Sarei Tokic (Slovenia).
În proba de dublu feminin, Bianca, alături de Veronika Matiunina, a obținut medalia de argint. Cele două au trecut de echipele Eireen Kalaitzidou și Koharu Itagaki (Germania), în optimi, cu 3-1, de Dora Cosic (Croația) și Natalia Bogdanowicz (Polonia), în sferturi, cu 3-0, și de Alexandra Chiriacova (Republica Moldova) și Sara Tokic (Slovenia), în semifinale, cu 3-2. În finală, au cedat în fața dublului polonez format din Anna Brzyska și Zuzanna Wielgos, cu 1-3.