Alin Tișe (PNL) critică atitudinea partidului față de formarea unui nou guvern
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a lansat un apel către liderii Partidului Național Liberal (PNL), subliniind necesitatea urgentă a formării unui nou guvern în România. Tișe a declarat că „țara are nevoie de guvern” și a exprimat îngrijorarea față de atitudinea actuală a partidului său. „Privesc declarațiile PNL de astăzi. Mă întreb: unde se termină logica și unde începe absurdul?”, a afirmat el.
„De aproape 50 de zile spun același lucru: ‘Țara are nevoie de un guvern. Țara nu mai poate aștepta. Interesul național este prioritar.’ Am susținut că PNL trebuia să voteze un guvern al României pentru instalare, iar apoi, dacă dorea, să meargă în opoziție. Atunci am fost etichetat drept trădător. Astăzi, însă, aceeași conducere vine și spune: ‘PNL ar vota un guvern PSD.’ Serios? Dacă interesul țării era atât de important, atunci de ce a fost sabotată formula Tomac? De ce nu a fost votat acel guvern?”, a continuat Tișe.
Tișe a criticat contradicțiile din strategia PNL, întrebându-se de ce, dacă tot urma să rămână în opoziție, nu a fost votat guvernul Tomac, care era susținut chiar și de PSD. El a subliniat că PNL dorește acum să revină la guvernare alături de USR și UDMR, dar cu voturile PSD, ceea ce creează confuzie în rândul alegătorilor.
„Nu mai facem alianțe cu PSD, dar avem nevoie de voturile PSD. Nu colaborăm cu PSD, dar cerem sprijinul PSD. Nu vrem puterea cu PSD, dar vrem puterea datorită PSD”, a adăugat el.
În încheiere, Tișe a menționat că „orice spirit al nebuniei are o limită” și că PNL „mai are nevoie și de memorie, și de oameni de stat”.