Csoma Botond: AUR și PSD au o înțelegere discretă
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a declarat că între PSD și AUR există un acord secret, sugerând că anumiți parlamentari din AUR vor vota pentru Guvernul Veștea. „Dacă nu aveau voturile, nu veneau în Parlament”, a afirmat acesta.
Declarațiile au fost făcute la Digi24, după ce AUR a votat programul pentru învestirea Guvernului, în urma unei suspendări inițiale a ședinței. Botond a menționat că nu știe exact motivul pentru care colegii de la AUR s-au răzgândit, dar consideră că li s-a promis ceva. „Cred că au făcut un acord verbal cu o parte din parlamentarii AUR să voteze guvernul și și-au schimbat opinia în scurt timp”, a declarat el.
Botond a continuat, subliniind că este „suspect” comportamentul președintelui AUR, George Simion, care nu a făcut declarații pe acest subiect. El crede că există șanse reale ca 25-30 de voturi de la AUR să fie suficiente pentru a învesti Guvernul. „Fără voturile AUR, Guvernul nu trece. E evident”, a adăugat liderul UDMR.
În ceea ce privește poziția UDMR, Botond a reiterat că partidul nu va vota Guvernul și nu va participa la ședința din plen. „În comisie participăm la audieri, dar nu vom vota miniștrii. Ne vom abține la aceste audieri. În plen, nu vom lua parte la ședința de plen, așa am decis”, a concluzionat el, menționând că desemnarea Guvernului nu este despre viitorul României, ci o luptă între diferiți poli de putere în politica românească.