Alina Gorghiu contestă excluderea din PNL
Alina Gorghiu a anunțat că va contesta în instanță eventuala sa excludere din PNL și a subliniat că nu intenționează să părăsească partidul din care face parte de aproape trei decenii. Declarația a fost făcută după expirarea ultimatumului dat de conducerea liberală celor cinci membri vizați de rezoluțiile adoptate la Congresul Extraordinar al PNL.
Fostul președinte al PNL, Alina Gorghiu, propusă vicepremier în Guvernul Veștea, a declarat că rămâne în partid și va contesta în instanță decizia de excludere. „Sunt în partidul acesta de zeci de ani și de aici nu am să plec; eu, au plecat mulți alții de-a lungul timpului. Un lucru trebuie să fie clar pentru toată lumea: partidele politice din România sunt instituții de interes, avem obligația față de cetățeni să venim cu soluții. Noi, astăzi, Adrian Veștea, în calitate de premier desemnat, eu și colegii care sunt alături de noi în acest demers, am venit cu o soluție. Scopul nostru nu înseamnă calcule proprii, ci deblocarea situației pe care o avem astăzi în țară”, a afirmat Gorghiu la Antena 3 CNN.
Gorghiu a adăugat că amenințarea cu demiterea este lipsită de temei și a avertizat că se va adresa instanței. „Eu spun, vizavi de amenințările cu demisia, cu demiterea, că sunt decizii lipsite de temei, contrare interesului general. Indiferent ce voci s-ar aduna în spatele acestei decizii – și vă asigur pe cel mai cald ton că vom merge cu această procedură în instanță -, o voi contesta. Eu voi rămâne în PNL”, a declarat ea.
Gorghiu a subliniat că excluderea este doar o amenințare care reflectă slăbiciunea actualei conduceri. „Această bătălie a mea ca liberal din 2001 în interiorul partidului va fi dusă până la capăt cu toate pârghiile legale și statutare”, a adăugat ea.
Ultimatumul dat de conducerea PNL celor cinci membri — Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu — de a părăsi formațiunea liberală a expirat luni, la ora 12:00, iar aceștia urmează să fie excluși din rândul liberalilor, conform deciziei Congresului Extraordinar. Congresul a adoptat două rezoluții: una prevede că participarea membrilor partidului la construcția unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar cealaltă se referă la solicitarea privind demisia din PNL a celor cinci membri menționați.