Simion declară că AUR nu susține Guvernul Veștea
Președintele AUR, George Simion, a anunțat luni că parlamentarii AUR nu vor vota pentru Guvernul Veștea. El îi solicită președintelui Nicușor Dan să declare public dacă are nevoie de voturile AUR, subliniind că este dispus să discute cu premierul desemnat.
„La fel cum toți cei 90 de parlamentari AUR au votat moțiunea de cenzură depusă de noi, nu mă interesează ce au făcut alte formațiuni politice. Diseară, dacă va exista un vot, cu un premier care n-a venit să ne ceară susținerea, acest Guvern, dacă va fi votat diseară, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. În AUR nu sunt trădători”, a declarat Simion.
Având în vedere că AUR nu intenționează să voteze pentru Guvernul Veștea, Simion îi cere liberalului să-și depună mandatul. „Eu fac un apel și la premierul desemnat Veștea să predea mandatul sau să amâne acest vot, pentru că acest cabinet, în mod evident, nu va trece de vot. Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală în acest Parlament”, a adăugat el.
„Îl aștept pe domnul Veștea până diseară, la ora 20:00, la sediul formațiunii noastre, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru țară. Și pe Nicușor Dan să spună public dacă este nevoie de voturile AUR”, a subliniat George Simion.
Simion a menționat că mesajul central al AUR este reconcilierea națională. „Suntem dispuși să punem umărul acum, că am scăpat de această falsă etichetă de extremism. În funcție de discuția cu domnul Veștea, vă vom prezenta transparent pașii pe care îi vom urma public, nu prin birouri ascunse, nu prin negocieri secrete. Ne interesează ca România să se însănătoșească”, a afirmat el.
În același timp, șeful AUR îi cere lui Ilie Bolojan să demisioneze din fruntea Guvernului. „Țara trece printr-un moment foarte complicat, cea mai mare criză economică, socială și politică din ultimii 35 de ani. Este nevoie de reconciliere națională. Este nevoie de AUR pentru susținerea unui Guvern care să scoată țara din criză, pentru a scăpa de Bolojan. AUR, prin toți cei 90 de parlamentari, a votat împotriva Guvernării Bolojan și aceasta nu mai este la putere. Îi solicit ca astăzi să dea dovadă de decență și să părăsească Palatul Victoria”, a mai declarat Simion.