George Simion își dorește un premier din partea AUR
Președintele AUR, George Simion, a declarat luni că ar fi încântat să existe o nominalizare din partea formațiunii sale și să fie desemnat un premier AUR. El consideră că „asta este o situație ideală în care își asumă guvernarea, de care fug mulți”.
„Nu avem nicio problemă și cu altă numire. Ne-am bucura să existe o numire, o nominalizare din partea AUR și să existe un premier AUR. Asta este o situație ideală pentru noi, în care ne asumăm guvernarea, o guvernare de care vedem că fug mulți”, a afirmat George Simion la Parlament.
Simion a exprimat neînțelegerea față de fragmentarea partidelor politice și față de nominalizările persoanelor care nu au fost menționate în timpul consultărilor de la Cotroceni. „Sunt foarte, foarte multe lucruri ciudate care se întâmplă în toate sferele sociale din România, dar poate nu e momentul acum pentru circ, pentru scandal; e momentul pentru consens, pentru reconciliere”, a subliniat el.
De asemenea, Simion a adăugat că prima alegere și prima opțiune politică a formațiunii sunt alegerile anticipate. „În continuare ne dorim să ajungem la voința poporului. Noi ne dorim alegeri anticipate. Faptul că suntem deschiși pentru dialog, nu vrem să dispară unii și alții din viața publică, din viața politică”, a declarat el, subliniind importanța normalității și a dialogului în viața politică.