Dominic Fritz, despre negocierile cu AUR: „Veștea va deveni premier doar dacă îl va onora pe Simion”
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat luni că Adrian Veștea „va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”. Acesta a subliniat că, în opinia sa, AUR nu poate fi considerat un partid care luptă împotriva sistemului, având în vedere că se reconciliază cu PSD, pe care îl consideră constructorul sistemului.
„George Simion tocmai a anunțat că AUR vrea să se «reconcilieze» cu PSD. Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion. Cum să crezi că AUR luptă împotriva sistemului, când se reconciliază cu constructorul sistemului? Când Simion dă mâna cu partidul pensiilor speciale, al sinecurilor, al Nordis-ului, al cutiilor de pantofi pline cu bani?”, a transmis Fritz pe Facebook.
Fritz a reafirmat poziția USR, menționând: „- Nu votăm un guvern antireformă. – Nu votăm un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale. – Nu votăm un guvern al incompetenților dovediți. – Nu votăm un guvern al trădării visurilor românilor care își doresc un stat care livrează pentru ei.”
Pe de altă parte, președintele AUR, George Simion, a anunțat că, dacă acest guvern va fi votat în seara respectivă, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Simion a precizat că îl așteaptă pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul partidului până la ora 20:00.
În context, Adrian Veștea a declarat că este „un om al dialogului și al consensului”, subliniind responsabilitatea pe care o are pentru a pune capăt haosului politic. Acesta a anunțat că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, afirmând că un dialog deschis cu orice formațiune politică este obligatoriu pentru a avea un guvern al României eficient.