Marian Neacșu: „Sunt pregătit să accept voturile AUR pentru a forma un nou guvern”
La sfârșitul audierii din comisiile de specialitate ale Parlamentului, vicepremierul PSD, Marian Neacșu, a declarat luni, 22 iunie, că AUR este „partidul alături de care am semnat și votat o moțiune de cenzură” și a afirmat că nu are „nicio problemă” ca Executivul din care face parte să fie votat de formațiunea condusă de George Simion.
Întrebat dacă AUR primește președinția Senatului, Neacșu a precizat că „în politică nimic nu este exclus”. El a subliniat că România se află de „două luni de zile în afara unei funcționalități guvernamentale” și a afirmat că este important ca țara să aibă un Executiv funcțional. „Eu cred că, în primul rând, trebuie să avem un guvern, iar în al doilea rând, să avem un guvern cu susținere parlamentară reală, pentru că altfel nu va funcționa”, a adăugat el.
Referitor la negocierile cu AUR pentru susținerea Cabinetului Veștea, Neacșu a declarat: „De unde ați auzit că negociază? Nu cred că s-a negociat cu parlamentarii AUR.” Totodată, el consideră „corect” ca Adrian Veștea să „discute cu toate partidele parlamentare”.
Neacșu a menționat că „domnul Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, mi se pare o persoană extrem de bine dotată intelectual, care are cunoștințe extrem de consistente în zona economică. Câteva dintre ideile domniei sale eu chiar le apreciez.”
Această afirmație vine în contextul în care premierul desemnat se va întâlni cu președintele AUR, George Simion. „Îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, a scris Veștea pe Facebook, după ce Simion a cerut ca premierul desemnat să discute cu AUR dacă dorește voturile necesare învestirii.