Simion îl critică pe Nicușor Dan în urma discuțiilor cu Veștea
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seară, după întâlnirea cu premierul desemnat Adrian Veștea, că susține propunerea lui Călin Georgescu privind blocarea susținerii noului Guvern și a cerut suspendarea președintelui Nicușor Dan. Simion consideră că șeful statului „trebuie suspendat” din cauza modului în care a gestionat relația cu opoziția și cu formațiunile parlamentare.
Întrebat dacă se aliniază lui Călin Georgescu sau premierului desemnat Adrian Veștea, George Simion a declarat: „Călin Georgescu are dreptate: la cum s-a comportat până acum, Nicușor Dan trebuie suspendat. Noi avem 90 de voturi, care nu sunt suficiente. Vom merge mai departe cu procesul suspendării, dacă nu revenim la democrație, la votul poporului, la respect pentru toate formațiunile politice și pentru întreg electoratul.”
Simion a subliniat că „societatea românească nu mai poate fi dezbinată” și că AUR dorește să fie un „factor de dialog” și de „echilibru” în actuala criză. „Țara are nevoie de soluții. Noi am prezentat soluțiile și vom vorbi în continuare despre soluții”, a adăugat acesta.
Liderul AUR a reiterat că formațiunea sa își va susține pozițiile și în Parlament: „Noi am prezentat soluțiile și vom vorbi în continuare despre soluții și de la tribuna Parlamentului.”
În legătură cu posibila cunoaștere de către Nicușor Dan a întâlnirii sale cu Adrian Veștea, George Simion a evitat să ofere un răspuns clar, afirmând: „Nu știu ce știa Nicușor Dan, nu știu ce i s-a adus la cunoștință sau nu. Cred că domnul cu care stătea la masă la Bruxelles știe mai bine ce știe și ce nu știe.”