Ilie Bolojan: Menținerea fondurilor PNRR pentru România
Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat, luni, după ședința de Guvern, că România a reușit să păstreze cele 13,6 miliarde de euro din granturile PNRR, în urma negocierilor cu Comisia Europeană. Această realizare a fost posibilă datorită adoptării Memorandumului propus de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE), care a finalizat a treia negociere privind modificarea PNRR.
„Echipele tehnice ale ministerelor noastre, conduse de Ministerul Proiectelor Europene, au finalizat discuțiile cu echipele tehnice ale Comisiei Europene pentru a asigura absorbția fondurilor europene. Au fost necesare discuții de peste două luni pentru a clarifica realizarea celor 66 de reforme și atingerea celor 385 de ținte și jaloane asumate de România”, a declarat Bolojan.
Premierul a subliniat că obiectivul principal a fost păstrarea sumelor destinate României pe componenta de grant, adică sumele nerambursabile. El a menționat că, până la sfârșitul lunii august, România trebuie să absoarbă aproape 5 miliarde de euro din această sumă pentru a putea achita lucrările aflate în stadii avansate.
Pe componenta de împrumut, suma rămasă este de 6,64 miliarde de euro, ceea ce reprezintă o reducere de 1,2 miliarde de euro față de sumele anterioare, din cauza faptului că unele proiecte nu pot fi finalizate. Principalele discuții s-au concentrat pe componenta de investiții, astfel încât proiectele în stadii avansate au fost mutate pe grant, iar cele cu probleme de progres au fost mutate pe împrumut pentru a nu pierde banii din grant.
Bolojan a subliniat importanța negocierilor pentru salvarea finanțării autostrăzilor, precizând că Comisia Europeană a acceptat ca plata pentru autostrăzi să se facă procentual, în funcție de progresul lucrărilor. De asemenea, negocierile au fost purtate și în legătură cu reformele și jaloanele, unde Comisia a acceptat reducerea țintelor în zonele unde nu se pot atinge obiectivele, cum ar fi zona feroviară, pentru a evita pierderile financiare.
În ceea ce privește decarbonizarea, Bolojan a menționat că există un risc de pierdere a fondurilor dacă nu se va accepta o formulă care să prevadă reducerea capacității de producție a unor centrale, având în vedere că România nu a înlocuit centralele pe cărbune cu centrale pe gaz, conform angajamentelor din 2021.