AUR se retrage înainte de votul pentru Guvernul Veștea
George Simion a anunțat luni seară, înainte de votul de învestitură din Parlament pentru Guvernul Veștea, că parlamentarii AUR vor părăsi sala de plen. Liderul formațiunii a acuzat partidele aflate la guvernare de „trădare” și a susținut că România traversează o criză democratică, reiterând că AUR nu va susține Executivul propus.
În discursul susținut înainte de vot, George Simion a criticat dur actuala situație politică și a făcut referire la anularea alegerilor. „Din păcate, România a ajuns pe ultimul și penultimul loc în toate topurile din UE. Ni s-a promis libertate și democrație, iar România a ajuns primul stat din Uniunea Europeană în care sunt anulate alegerile”, a declarat liderul AUR.
„Parlamentul României și politica au devenit sinonime cu trădarea”, a spus Simion. El a transmis că formațiunea sa nu poate susține actuala formulă de guvernare și a făcut apel la „demnitate” și „un alt viitor”. „Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să ne croim un alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită, să fim conduși de niște trădători. Trebuie să stăm drepți, în picioare, demni și mândri de ceea ce am fost și suntem”, a afirmat acesta.
Simion a precizat că nu le impune colegilor de partid cum să voteze, însă a anunțat ieșirea sa și a unei părți din grupul parlamentar din sală. „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare și părăsim această sală sinonimă cu trădarea”, a mai spus liderul AUR.
Înainte de discursul din Parlament, George Simion condiționase susținerea Guvernului Veștea de „clarificări” din partea președintelui Nicușor Dan și amenințase inclusiv cu reluarea procedurii de suspendare a șefului statului.