Kelemen Hunor, în cadrul votului pentru învestirea guvernului Veștea: Bravo, George Simion! Ai jucat o partidă câștigătoare
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat luni seară în plenul Parlamentului, înaintea votului privind învestirea Cabinetului Veștea, că „banalizarea răului începe cu un pas relativ mic”. El l-a declarat pe liderul AUR câștigătorul acestui moment: „Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat”.
Kelemen Hunor a subliniat că se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României, care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluția din Decembrie. „Astăzi se încheie o perioadă extrem de importantă pentru țara noastră și începe o etapă despre care încă nu știm nimic”, a spus el.
Hunor a menționat că semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în decembrie 2024, când au fost anulate alegerile prezidențiale, fără a exista o explicație clară. „Societatea așteaptă în continuare o explicație”, a afirmat el.
„Banalizarea răului întotdeauna începe cu un pas mic. Un pas aparent nevinovat, un pas care poate fi explicat rațional, un pas care trece peste valori, un pas care trece peste principii, fără de care nu se poate crea o societate bazată pe încredere”, a adăugat Kelemen Hunor. El a subliniat că, în aceste zile, asistăm la cea mai complexă bătălie politică pentru putere.
Hunor a continuat, afirmând că o țară mică, slabă, fără putere economică și militară, poate supraviețui doar dacă se bazează pe principii, valori și caută aliați. „Astăzi se întâmplă un lucru aparent minor. Dacă trece guvernul condus de domnul Veștea, va trece cu voturile colegilor de la AUR. Cele două partide care au obținut cele mai multe mandate în decembrie 2024 se aliniază la guvernare. Perfect democratic am zice”, a precizat el.
„Azi, sub această cupolă a Parlamentului, există un singur câștigător. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat!”, a subliniat Kelemen Hunor.
El a încheiat prin a menționa că astăzi se termină o epocă și nu știm ce va urma. „UDMR astăzi nu va participa la vot. În momentul votului, vom părăsi sala”, a declarat liderul UDMR.