Guvernul Veștea a fost respins în Parlament
Guvernul Adrian Veștea a fost respins în Parlament, după eșecul nominalizării lui Eugen Tomac. Luni, 22 iunie, la votul de învestitură, au fost exprimate doar 207 voturi, dintre care 189 au fost „pentru”. Pentru ca Guvernul Veștea să fie aprobat, erau necesare 233 de voturi.
Înainte de vot, social-democratul Marian Neacșu a declarat că guvernul va trece, bazându-se pe discuțiile purtate cu grupurile parlamentare, care ar fi asigurat matematic voturile necesare. Totuși, surpriza a venit din partea AUR, care a decis să nu voteze acest guvern, deși PSD conta pe sprijinul parlamentarilor partidului condus de George Simion.
Nici Victor Ponta nu a fost prezent în sală, deși existau informații că ar fi transmis că va vota pentru noul guvern.