Motreanu și Sighiartău (PNL) comentează eșecul Cabinetului Veștea
Prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, a afirmat că „Guvernul trădătorilor” nu a obținut votul Parlamentului nici după ce premierul desemnat s-a umilit în fața AUR. Motreanu a subliniat că nu se întrevede o soluție dinspre PSD, „partidul care a declanșat această criză politică”, și a cerut noi consultări convocate de președintele țării.
Robert Sighiartău, secretarul general al PNL, a declarat că „guvernul trădării a căzut” și a menționat că au fost 48 de zile pierdute pentru România. El a anunțat că cei care au votat „guvernul trădării” nu mai fac parte din PNL, afirmând că „nu poți construi pe trădare și pe corupție morală.”
Motreanu a explicat că, la șase săptămâni după demiterea Guvernului Bolojan, nu există o soluție din partea PSD. El a propus un acord politic prin care partidele să se angajeze să respecte anumite condiții pentru a ieși din criza politică, inclusiv angajamente legate de PNRR și echilibrul bugetar.
El a adăugat că sprijinul pentru învestirea unui guvern trebuie negociat transparent și a solicitat consultări din partea președintelui țării.
Sighiartău a afirmat că PNL a oferit soluții clare și a menționat că se impune demisia de onoare a lui Sorin Grindeanu, considerat responsabil pentru criza actuală. „România are nevoie de un Guvern,” a concluzionat acesta, subliniind necesitatea clarificării direcției politice a României.
Guvernul propus de Adrian Veștea a primit 189 de voturi „pentru”, insuficiente pentru a obține învestirea, având nevoie de minimum 233 de voturi.