Petrișor Peiu trage un semnal de alarmă pentru partide și Nicușor Dan
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat marți, pe rețelele sociale, că „a trecut vremea politicienilor combinatori” și a avertizat partidele, precum și pe președintele Nicușor Dan, „să nu mai ignore opoziția”. El susține că neglijarea opoziției va conduce la pierderea guvernării viitoare.
Peiu a subliniat că politica românească are nevoie de limpezime, profunzime și onestitate. „Criza politică este mult mai amplă decât a anticipat-o oricine și va rămâne până în 2028 sau până la alegerile anticipate, care sunt mai aproape decât oricând. În acest conflict puternic, majoritățile nu pot fi decât punctuale și transparente; a trecut vremea aranjamentelor de culise, a cumpărării de voturi individuale; a trecut și vremea politicienilor ‘combinatori’, sforari, de genul Ciolacu sau Veștea”, a declarat Peiu.
El a adăugat că, fără alegeri anticipate, nu pot fi imaginate decât majorități pe termen scurt (maximum 6 luni), cu obiective clare și puține. „Dacă Nicușor Dan sau partidele PSD, PNL, UDMR și USR vor continua să ignore și să jignească opoziția, vor pierde nu doar alegerile viitoare sau guvernarea viitoare, ci și orice urmă de aparență democratică”, a spus Peiu.
În contextul politic actual, guvernul Adrian Veștea a fost respins luni de Parlament, cu 189 de voturi „pentru” și 23 de voturi împotrivă. AUR a ieșit din sală și nu a votat. După respingerea guvernului, președintele României, Nicușor Dan, este obligat să convoace din nou partidele politice reprezentate în Parlament la Palatul Cotroceni pentru o nouă rundă de consultări, în vederea găsirii unei noi majorități sau a unei noi propuneri de premier.
În urma consultărilor, președintele va semna un nou decret prin care va desemna o persoană pentru funcția de prim-ministru, care poate fi un nume complet nou sau, teoretic, chiar cel respins anterior, dacă negocierile politice s-au reconfigurat între timp.