Becali face mărturisiri surprinzătoare despre confesiunea lui Grindeanu în timpul votului pentru Guvernul Vioricăi Dăncilă
George Becali, deputat ales pe listele AUR și unul dintre parlamentarii care au votat pentru învestirea Guvernului Veștea, a declarat că între liderul PSD, Sorin Grindeanu, și liderul AUR, George Simion, ar fi existat o înțelegere preliminară privind susținerea Executivului. Becali susține că informația i-a fost transmisă direct de Sorin Grindeanu, care s-ar fi arătat surprins de faptul că George Simion nu și-ar fi respectat promisiunea de a vota.
Becali a afirmat: „Grindeanu mi-a spus că se minuna și el. Adică, mie nu-mi vine să cred. «Nu-mi vine să cred, i-a promis președintelui că votează. Nu-mi vine să cred așa ceva. Simion i-a promis președintelui că votează». Da, așa a spus. Întrebați-l pe el, dacă voi credeți că mint. Eu nu mint.”
În ceea ce privește decizia lui Sorin Grindeanu de a-l îndepărta pe Ilie Bolojan, Becali a respins ipoteza că liderul PSD ar lua o decizie diferită dacă ar putea da timpul înapoi, susținând că măsura era necesară: „Bolojan trebuia dat jos. Cu orice risc trebuia dat jos. De ce? Ne ducea de râpă.”
Guvernul Veștea nu a reușit să obțină, luni, în plenul reunit, nici măcar 233 de voturi totale, având nevoie de minimum 233 de voturi „pentru” ca să fie învestit. Astfel, procedura de desemnare a unui prim-ministru trebuie reluată de la zero.