Radu Mihaiu: „USR nu va susține un guvern PSD. România are nevoie de un executiv minoritar reformist”
Radu Mihaiu, vicepreședinte al USR, a declarat marți la Digi24 că un guvern minoritar reformist este soluția pentru actuala criză politică din România. El a propus construirea acestui guvern „în jurul USR, PNL și UDMR”. Mihaiu a subliniat că varianta unui executiv minoritar PSD este exclusă, evidențiind comportamentul politic al social-democraților, care a condus la creșterea partidelor izolaționiste și extremiste.
„Eu cred că, în acest moment, este destul de clar că va fi un guvern minoritar. Este nevoie de un guvern minoritar reformist, care este ceea ce are nevoie România”, a declarat Mihaiu. El a adăugat că, deși măsurile dificile vor fi criticate, acestea sunt necesare. „USR nu ar vota un guvern PSD. Noi deja am decis acest lucru”, a spus el, referindu-se la poziția partidului față de PSD.
Mihaiu a explicat că politica PSD și modul în care aceștia au acționat au dus România într-o criză majoră de încredere, contribuind la creșterea extremismului. „Dacă vom da țara pe mâna acestor oameni, extremismul și izolaționismul vor crește. Trebuie să oprim asta de la rădăcină”, a adăugat el, menționând că miza USR este eliminarea corupției și a practicilor necorespunzătoare.
Întrebat despre cum ar putea fi învestit un guvern minoritar în Parlament, Mihaiu a menționat că PSD ar trebui să sprijine o astfel de variantă, având în vedere situația lor electorală. „PSD ar trebui să voteze acest guvern pentru că se află într-o poziție foarte proastă. Un guvern minoritar ar permite inclusiv celor de la PSD să critice și să spere să crească electoral”, a comentat el.
Despre propunerea unui prim-ministru, Mihaiu a menționat că USR va colabora cu PNL și UDMR, dar va avea propria agendă. „Nu s-a decis din ce parte să vină o astfel de propunere. A fost o discuție intensă, dar nu a fost decis nimic concret”, a adăugat el.
Mihaiu a subliniat că voturile AUR nu ar trebui să fie baza pentru învestirea unui nou guvern, făcând o distincție între electoratul AUR și politicienii acestuia. „Să rămâi dator către acești politicieni mi se pare teribil de periculos”, a afirmat el.
În ceea ce privește criza generată de moțiunea de cenzură prin care PSD și AUR au dat jos Guvernul Bolojan, Mihaiu a declarat că România se află într-o situație mai proastă decât acum două luni. El a menționat că există opțiunea alegerilor anticipate, dar a subliniat că, în acest moment, România este într-o poziție mai puțin favorabilă.