PSD își asumă responsabilitatea guvernamentală, inclusiv conducerea executivului
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, după consultările cu Nicușor Dan de la Cotroceni, că partidul său își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier. Grindeanu a subliniat că un nou guvern trebuie să intre rapid în funcție, menționând că România are nevoie de o soluție rapidă din cauza angajamentelor internaționale, a PNRR-ului, a SAFE-ului și a economiei.
„România are nevoie de un guvern rapid. De aceea, PSD a înțeles să sprijine un guvern prezentat în Parlament. PSD l-a anunțat pe președinte că este gata să își asume guvernarea. Așteptăm finalul acestor consultări”, a declarat Grindeanu.
El a continuat afirmând că PSD dorește ca un nou guvern să fie format cât mai repede, subliniind că „orice zi pierdută, nu pentru PSD, ci pentru România, aduce un minus”. Grindeanu a criticat jocurile politice care mențin unii oameni în funcții și a reafirmat că PSD rămâne cel mai mare partid din Parlament, dorind să facă parte din soluția pentru un nou guvern.
„Cu AUR, nu, ca să fiu clar, dar noi am avut de fiecare dată deschidere în a găsi soluții. PSD-ul a fost cel care a spus că direcția în care merge România e greșită și am votat acea moțiune de cenzură. În acest moment, Partidul Social-Democrat își dorește să facă parte din soluția care va duce la un nou guvern. Rapid”, a explicat el.
Grindeanu a concluzionat: „PSD-ul nu face altceva decât să le spună că da, dacă asta este soluția care se degajă, Partidul Social-Democrat își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier.”