Oficialitate! Farul Constanța a încheiat al treilea transfer al verii
Mijlocașul defensiv francez Tony Njike a semnat un contract pe două sezoane cu Farul Constanța.
După o dezamăgire în sezonul anterior, echipa alb-albastră a efectuat mutări importante pe piața transferurilor în această vară. Marți, Farul a anunțat al treilea transfer, aducându-l pe Tony Njike, după ce anterior oficializaseră venirea lui Eddy Sylvestre și împrumutul fundașului dreapta Ionuț Cercel de la FCSB.
Tony Njike, în vârstă de 28 de ani, a evoluat ultima oară în liga a treia din Franța, fiind căpitanul echipei Quevilly – Rouen Métropole, cu care a disputat 51 de meciuri și a oferit 5 pase decisive. De asemenea, mijlocașul a mai jucat în Superligă la FC Argeș în sezonul 2022/2023, acumulând 37 de prezențe și 4 pase decisive.
Născut la Paris, Tony Njike și-a început junioratul la Bordeaux și a debutat la seniori la echipa secundă a acestora. De-a lungul carierei, a mai evoluat la Ajaccio, Cholet și Châteauroux. El va debuta în tricoul alb-albastru la amicalul cu echipa bulgară Fratria Varna, programat sâmbătă, la ora 17:30, la baza sportivă a Academiei Hagi de la Ovidiu.