Cine a fost învins de George Simion: dezvăluirile lui Kelemen Hunor
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marți, în cadrul unei conferințe de presă, că George Simion a reușit să facă „șah-mat” tuturor celor prezenți la votul pentru guvernul Veștea. Hunor a subliniat că, până în ultima clipă, Simion a jucat strategic, menținând o tensiune în rândul celor care așteptau rezultatele votului.
Întrebat cui i-a dat șah-mat George Simion, Hunor a răspuns: „Tuturor. Toată lumea a primit șah-mat.” El a explicat că unii parlamentari așteptau să treacă guvernul, în timp ce alții aveau alte motive pentru a fi atenți la desfășurarea votului. „Trebuie să recunoști când primești șah-mat. Deci nu este o laudă, nu este ceva la adresa lui George Simion, pur și simplu trebuie să recunoști. Asta s-a întâmplat”, a adăugat acesta.
Kelemen Hunor a menționat că, în opinia sa, Adrian Veștea n-ar fi trebuit să răspundă pozitiv la chemarea de luni a președintelui AUR. De asemenea, Hunor a afirmat că, în timpul votului de învestitură a guvernului Veștea, „există un singur om care astăzi a câștigat” și a recunoscut talentul lui George Simion, transmițându-i: „Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat!” Apoi, liderul UDMR a decis ca parlamentarii UDMR să părăsească sala și să nu exprime votul.