Canicula europeană își face simțită prezența și în România
Canicula extremă persistă în vestul Europei, Franța fiind cea mai afectată, unde cel puțin 40 de oameni au murit și zeci de milioane sunt sub cod roșu de caniculă pentru a treia zi consecutivă. În Spania, temperaturile au atins 45 de grade Celsius, iar Regatul Unit se confruntă, de asemenea, cu un cod roșu de temperaturi ridicate.
În România, alertele de caniculă sunt active, vizând în prezent nord-vestul țării. Florinela Georgescu, director de prognoză al ANM, a declarat că, în zilele următoare, valul de căldură care afectează acum partea de vest și centru a Europei se va extinde și în regiunile României. Astăzi, cele mai ridicate temperaturi se vor înregistra în Crișana, partea de nord a Banatului, Maramureș și nord-vestul Transilvaniei, unde se estimează că temperaturile vor atinge 34, poate izolat 35 de grade. Vremea caldă va persista în toate regiunile, cu maxime de peste 30 de grade.
De mâine, se preconizează extinderea valului de căldură asupra majorității țării, iar temperaturile vor crește treptat. Începând de sâmbătă și duminică, pe arii tot mai largi, se estimează că temperaturile vor depăși pragul caniculei, iar nopțile vor fi, de asemenea, mai calde, cu valori care nu vor coborî sub 18-20 de grade.
Georgescu a menționat că, din punct de vedere al instabilității atmosferice, anumite zone de deal și de munte, precum partea de nord a Olteniei, Munteniei și Dobrogei, vor fi vizate de averse și descărcări electrice, iar cantitățile de apă înregistrate pot depăși 25 l/m², cu posibile valori izolate de 40-50 l/m². Totuși, pe măsură ce aerul cald se va extinde, instabilitatea atmosferică va fi în diminuare.
Se estimează că temperaturile ridicate vor persista până spre sfârșitul săptămânii viitoare.