CSM Constanța își începe aventura sezonului pe terenul campioanei
Echipa CSM Constanța, pregătită de Marius Stavrositu și Aihan Omer, a aflat programul din noua ediție a Ligii Naționale. După un sezon nereușit, încheiat pe locul 9, clubul a realizat transferuri importante, având ca obiectiv revenirea în topul handbalului masculin românesc.
Noua echipă, din care fac parte jucători precum Liviu Caba, Gabi Ilie, Gabriel Cumpănici, Anderson Mollino da Silva și Bogdan Rață, va debuta în viitoarea ediție a Ligii Naționale cu un meci dificil. Tragerea la sorți, efectuată la sediul Federației Române de Handbal, le-a oferit constănțenilor cel mai puternic adversar încă din prima rundă: campioana Dinamo București.
Campionatul va începe în primul weekend din luna septembrie, primul joc fiind programat pe 4 septembrie. După retragerea echipei CSM Sighișoara, competiția va avea 13 echipe participante. O problemă cu care se confruntă CSM Constanța este locul de disputare a partidelor de pe teren propriu, având în vedere că Sala Sporturilor este închisă publicului din cauza problemelor structurale, iar perspectivele de schimbare a situației sunt limitate.
Programul meciurilor din turul campionatului pentru CSM Constanța
- Etapa 1: Dinamo București (d)
- Etapa a 2-a: CSM București (a)
- Etapa a 3-a: CSM Vaslui (d)
- Etapa a 4-a: Universitatea Cluj (a)
- Etapa a 5-a: CSO Teutonii Ghimbav (d)
- Etapa a 6-a: AHC Potaissa Turda (a)
- Etapa a 7-a: CSU Suceava (d)
- Etapa a 8-a: stă
- Etapa a 9-a: HC Buzău (d)
- Etapa a 10-a: CS Minaur Baia Mare (a)
- Etapa a 11-a: CS Medgidia (d)
- Etapa a 12-a: Politehnica Timișoara (a)
- Etapa a 13-a: Steaua București (d)