Reforma PNL: Noul leadership adus de Bolojan
„La vremuri noi, tot noi” pare să fie deviza reformei din PNL. O parte dintre liderii de filiale demiși recent au fost înlocuiți cu personalități controversate, printre care un fost baron local, un fost membru al partidului Dianei Șoșoacă, un judecător angajat la stat după pensionare și un general vizat în dosare DNA.
Marian Petrache – PNL Ilfov
Marian Petrache a fost numit la șefia PNL Ilfov în locul lui Hubert Thuma. Între 2005 și 2017, Petrache a fost considerat omul care controla județul Ilfov, ocupând funcțiile de consilier județean, prefect și președinte al Consiliului Județean Ilfov. S-a retras din prim-planul politicii după ce a fost acuzat de DNA de luare de mită și șantaj. Procurorii susțineau că, în 2008, pe vremea când era secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, ar fi primit contravaloarea unor sejururi la Monte Carlo și St. Moritz. În 2018, a fost achitat definitiv.
George Scripcaru – PNL Brașov
George Scripcaru a fost desemnat să preia conducerea PNL Brașov, înlocuindu-l pe Adrian Veștea. Scripcaru este o figură bine cunoscută în partid, având un mandat de primar al Brașovului din 2004, cu o singură întrerupere între 2020 și 2024, când a fost învins de Allen Coliban, candidatul USR. La ultimele alegeri locale, acesta a candidat pe liste comune PNL-PSD.
George Șerban – PNL Călărași
George Șerban preia interimatul la conducerea PNL Călărași. Fost judecător, numele său a ajuns în atenția publicului după ce, la scurt timp de la pensionare, beneficiind de o pensie specială de aproximativ 8.000 de euro pe lună, a fost numit secretar de stat în Guvernul condus de Florin Cîțu.
Ioan Sârbu – PNL Gorj
La conducerea organizației PNL Gorj a fost numit generalul Ioan Sârbu. În 2015, acesta a fost vizat într-un dosar DNA privind suspiciuni de abuz în serviciu. Ancheta viza presupuse nereguli legate de contracte de închiriere considerate dezavantajoase pentru stat și achiziții de aparatură medicală realizate în perioada în care conducea un spital militar. Ulterior, cauza a fost clasată.
Adrian Peiu – PNL Ialomița
La șefia PNL Ialomița a fost propus Adrian Peiu. Politicianul a intrat în Parlament pe listele partidului SOS România, condus de Diana Șoșoacă. În 2025, Peiu a fost exclus din SOS România și s-a alăturat formațiunii PACE. Anterior, acesta a fost și membru AUR.