Simion afirmă că un consilier de la Cotroceni l-a contactat pentru a solicita sprijinul AUR în votul pentru Guvernul Veștea
Președintele AUR, George Simion, a declarat că a fost contactat luni seară, la ora 21:15, de către un consilier prezidențial, care i-a spus: „E un lucru bun ca voi să votați Guvernul Adrian Veștea.” Simion nu a dezvăluit identitatea consilierului și a menționat că acesta „nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord” ca AUR să facă parte din putere.
Convorbirea a avut loc cu câteva minute înainte de votul în plenul reunit al Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, care nu a reușit să obțină numărul minim de 233 de voturi necesar pentru a fi instalat. Într-o reacție oficială, Palatul Cotroceni a comunicat că președintele Nicușor Dan nu are cunoștință de o astfel de conversație și că este exclus să fi mandatat vreun consilier pentru negocieri în vederea obținerii unei majorități în Parlament.
George Simion a mai declarat, într-un interviu pentru Gândul.ro, că a fost contactat de un consilier al lui Nicușor Dan înaintea votului de învestire pentru Cabinetul Veștea. „M-a sunat un consilier prezidențial, dar nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord să fim parte a puterii. «E un lucru bun ca voi să votați» (ar fi spus consilierul, n.r.). Lamentabil… Și după vine Sorin Grindeanu și îi zice lui Becali că Simion i-a zis președintelui… Nu, dar astea sunt niște afirmații necinstite lansate în spațiul public”, a afirmat Simion.
Administrația Prezidențială a negat declarațiile lui Simion, precizând că președintele României nu are cunoștință despre convorbirea menționată și că este exclus ca șeful statului să fi mandatat vreun consilier să poarte discuții cu reprezentanți ai partidelor politice sau ai grupurilor parlamentare în vederea obținerii unei majorități parlamentare.
Înainte de votul pentru învestirea Cabinetului Veștea, George Simion a cerut public lui Adrian Veștea să vină la sediul AUR pentru a discuta despre o eventuală susținere. De asemenea, a solicitat președintelui să declare public dacă este necesară susținerea AUR. „Îl aștept pe domnul Veștea până diseară, la ora 20:00, la sediul formațiunii noastre, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru țară. Și pe Nicușor Dan să zică public dacă este nevoie de voturile AUR”, a spus Simion.
Guvernul Veștea a ratat învestirea în urma votului parlamentarilor, obținând doar 189 de voturi „pentru”, dintr-un minim de 233 necesare.