Nicușor Dan se alătură summitului Flancului Estic în Polonia
Șeful statului român, Nicușor Dan, va participa joi la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic, organizat în Polonia. Evenimentul are loc în Gdansk și este găzduit de prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk.
Pe agenda discuțiilor se află sporirea capacității de apărare a statelor europene, precum și dezvoltarea industriei de apărare. La summit vor participa și președinții României și Lituaniei, alături de prim-miniștrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei. Primul astfel de summit a avut loc în Finlanda la 16 decembrie 2022.
Conform agendei oficiale, președintele României va ajunge la summit începând cu ora 13:30, ora României. La ora 15:00, Nicușor Dan va participa la declarațiile de presă comune cu liderii prezenți, iar ulterior, de la ora 16:30, va avea o întâlnire cu Lech Wałęsa, fost președinte al Republicii Polone, la Centrul European de Solidaritate din Gdansk.
Reuniunea se va concentra pe coordonarea între statele membre UE din imediata vecinătate a Federației Ruse pentru implementarea Planului Readiness 2030 și a altor instrumente europene destinate sporirii capacității de apărare a Uniunii și a industriei europene de apărare.
În cadrul summitului, președintele României va prezenta eforturile naționale pentru întărirea capabilităților de apărare și descurajare, inclusiv prin participarea la programul SAFE și la Proiectele de Interes Comun din domeniul Apărării Europene (EDPCI). De asemenea, el va informa despre stadiul Hub-ului de Securitate de la Marea Neagră și va propune includerea unui nou pilon în proiectul Eastern Flank Watch, pentru conștientizarea situației în domeniul maritim.
Din această perspectivă, președintele Dan va sugera o coordonare strânsă în cadrul negocierilor privind viitorul Cadrului Financiar Multianual al UE, pentru alocarea unor resurse sporite domeniului apărării și securității, inclusiv infrastructurii cu dublă utilizare, care va contribui la aplicarea viitorului regulament privind mobilitatea militară.