Nicușor Dan: „Două decenii de confruntări cu sistemul”
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, la Gdansk, că este „o certitudine” că timp de 20 de ani s-a luptat cu „sistemul”. El a subliniat că „nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului.”
„Cred că 20 de ani de luptă cu sistemul este o certitudine. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul fără să ducem această țară în anarhie. Asta este misiunea pe care mi-am asumat-o”, a spus Dan.
El a adăugat că, pentru a realiza o reformă, preferă un „câine care mușcă” în loc de unul care „latră”. „Între a declama despre cât de mult vom reforma sistemul și a avea instrumente pentru a reforma cu adevărat sistemul, eu întotdeauna, așa cum am făcut și la Primăria Capitalei, sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul,” a continuat președintele.
Nicușor Dan a menționat, de asemenea, importanța menținerii unei linii de demarcație între viziunea pro-occidentală și cea anti-occidentală, subliniind că nu trebuie să ne consumăm energiile într-o luptă internă. „Asta am spus-o inclusiv în campania electorală, când am criticat sistemul,” a afirmat el.
„În timp, eu pot livra promisiunea mea electorală privind „România onestă”, fără a produce anarhie,” a conchis Dan.