Ilie Bolojan își schimbă decizia privind votul pentru Guvernul Tomac?
În contextul acuzațiilor din partea PSD că Ilie Bolojan l-a mințit în legătură cu nominalizarea lui Eugen Tomac pentru funcția de premier, Nicușor Dan a declarat că a avut așteptări rezonabile atât în cazul lui Tomac, cât și în cazul lui Adrian Veștea, așteptări care nu s-au materializat, deoarece anumiți lideri și-au schimbat opiniile între timp.
Nicușor Dan, întrebat în Polonia dacă Ilie Bolojan l-a mințit în legătură cu votul pentru Guvernul Tomac, a evitat să răspundă direct, menționând că a avut așteptarea rezonabilă că va exista o majoritate pentru nominalizarea lui Tomac. „Dacă nu aș fi avut această așteptare, nu aș fi făcut-o”, a precizat Dan. De asemenea, el a subliniat că, în cazul lui Veștea, a avut aceeași așteptare, care s-a dovedit a fi neîmplinită.
Când a fost întrebat cine sunt liderii care și-au schimbat opinia, Nicușor Dan a preferat să nu dezvăluie numele acestora, afirmând: „Vreau să rămân în formula pe care am spus-o”. În ceea ce privește consultările cu Adrian Veștea înainte ca acesta să meargă la sediul AUR pentru negocieri cu George Simion, Dan a menționat că nu a fost consultat, subliniind că implicarea sa în astfel de discuții ar fi fost neconstituțională.
Referindu-se la situația actuală, Nicușor Dan a declarat că a militat pentru o majoritate care să susțină un guvern eventual minoritar sau chiar tehnocrat, dar care să fie pro-occidental. „Rolul meu constituțional este să desemnez prim-ministrul și, mai departe de atât, nu pot decât să fac apel la responsabilitate”, a explicat el.
„Speranța mea este că vom ajunge la o soluție politică de guvern cu puteri depline, care să poată acționa până la 31 august. Și cred că nu e doar a mea”, a adăugat Nicușor Dan.