Nicușor Dan admite erorile din negocierile pentru alegerea premierului
Nicușor Dan a recunoscut că a făcut greșeli în cadrul negocierilor pentru desemnarea unui premier, după două tentative eșuate de nominalizare. Totuși, el a evitat să precizeze în ce anume consideră că a greșit, argumentând că nu dorește să tensioneze și mai mult discuțiile. În același timp, a respins speculațiile legate de o posibilă suspendare, subliniind că o astfel de măsură este gravă și nu se justifică în contextul actual.
Întrebat dacă își asumă erori în acest proces, Nicușor Dan a confirmat existența unor momente dificile, dar a accentuat că prioritatea sa rămâne finalizarea negocierilor. „Evident. Toată lumea greșește. Nu contează acum (în ce moment, n.r.). Interesul meu este ca aceste negocieri să ajungă la un sfârșit și nu vreau să spun lucruri care să inflameze și mai mult”, a declarat acesta.
După criticile apărute în spațiul public, inclusiv în ceea ce privește presupusa implicare în dinamica internă a PNL și nemulțumirile exprimate de o parte dintre alegători, Nicușor Dan a oferit explicații și în contextul unei eventuale suspendări din funcție. El a respins ferm ideea, afirmând că suspendarea președintelui este o chestiune foarte serioasă și nu trebuie trivializată. „Suspendarea președintelui este o măsură foarte gravă când președintele încalcă Constituția; nu este cazul de asta”, a subliniat el.
Nicușor Dan a admis că este posibil să fi făcut greșeli în relația cu cetățenii și cu o parte dintre susținătorii săi, dar a insistat că toate deciziile au fost luate cu bună-credință. „Dincolo de asta, în raportul cu cetățenii și cu simpatizanții, foști simpatizanți, este posibil să fi făcut greșeli; însă vreau să-i asigur că tot timpul am acționat cu bună-credință”, a adăugat acesta.