Gigi Becali își exprimă votul pentru guvernul Veștea, dar consideră că nu are „strălucire” și că „Nicușor mai doarme, dar are carismă”
Gigi Becali a criticat ultimele două desemnări ale președintelui pentru funcția de premier, afirmând că Eugen Tomac și Adrian Veștea nu au avut „alură” și nici „carismă”. În același timp, acesta l-a lăudat pe Nicușor Dan, afirmând că a votat pentru Veștea din promisiunea făcută acestuia.
„Eu am votat și pe Veștea, că am promis lui Nicușor Dan. Dar ce să faci și cu Veștea? Nu avea nici măcar… într-un fel e bine că nu a trecut. Mai suferim noi economic puțin. Păi, nu avea alură, n-avea harta (sic!) de prim-ministru. Se ducea și se uita pe acolo… ne făceam de râs. Ăla Tomac, și el e băiat bun, super băiat bun, dar ne făceam iar de râs. Nicușor nu e el așa. Are carismă. Mai face cu mâinile așa… Nu e vreun mare bărbat, dar are el așa… a început să-ți placă de el. Mai face cu mâinile așa… are o anumită carismă. Tomac și Veștea nu au nicio carismă. Nicușor mai doarme, dar are carismă”, a declarat Gigi Becali reporterilor.
După o discuție cu președintele României în cadrul negocierilor de la Cotroceni, Becali a susținut că UDMR ar urma să voteze un guvern condus de Sorin Grindeanu, informație obținută dintr-o conversație cu Kelemen Hunor.