George Simion propune „remediul” pentru impasul politic
Președintele Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, a solicitat ca partidul său să intre la guvernare, afirmând că șeful statului, Nicușor Dan, trebuie suspendat „dacă nu se conformează” propunerii sale. „AUR la guvernare! E singura soluție! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat”, a scris Simion, vineri, pe rețeaua de socializare Facebook.
În contextul actual, Nicușor Dan a declarat că partidele au revenit la „blocajul politic”, după ce Partidul Național Liberal (PNL) s-a angajat marți să voteze un guvern minoritar PSD, dar ulterior și-a schimbat poziția. „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD. Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”, a menționat Nicușor Dan pe rețeaua X.
Dan a subliniat că este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită. În paralel, unul dintre cei mai importanți membri ai AUR, Mohammad Murad, a dezvăluit că partidul ar fi negociat ministere și funcții în schimbul votului pentru învestirea guvernului Veștea. De asemenea, Murad a exprimat nemulțumirea multor membri față de lipsa de informații din partea lui George Simion cu privire la ce ar trebui să voteze în Parlament.