Olguța Vasilescu: O colaborare cu UDMR ar putea facilita căderea Guvernului. Ce părere are despre sprijinul AUR?
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, sâmbătă, la Parlament, că Partidul Social Democrat (PSD) este pregătit să intre la guvernare și mizează pe ajutorul UDMR pentru a obține o majoritate parlamentară. Olguța Vasilescu a evitat să ofere un răspuns concret cu privire la posibila negociere cu parlamentarii AUR pentru susținerea unui Guvern condus de Sorin Grindeanu, afirmând că „votul este secret în Parlament; nu ar trebui să știm cum votează parlamentarii”.
„UDMR este un partid serios, care, atunci când spune ceva, se ține de cuvânt, spre deosebire de alte partide. Domnul Hunor a declarat că prima variantă pentru ei ar fi refacerea Coaliției cu toate partidele, dar că ar vota și un guvern monocolor PSD. Dacă am avea voturile UDMR, un guvern Grindeanu ar trece fără probleme”, a afirmat Lia Olguța Vasilescu.
Întrebată despre posibilitatea ca PSD să negocieze cu AUR pentru susținerea Guvernului Grindeanu, Olguța Vasilescu a reiterat importanța votului secret: „Votul este secret în Parlament. În mod normal, n-ar trebui să știm cum votează parlamentarii; n-ar trebui să știm cine susține un guvern sau de la ce partid politic, câți sunt pro și câți sunt contra.”
De asemenea, primarul Craiovei a menționat că PSD se bazează și pe voturile parlamentarilor din zona suveranistă care au susținut Guvernul Veștea, considerând că aceste voturi pot reprezenta un punct de pornire pentru un Guvern Grindeanu.
Referitor la o eventuală desemnare de către președintele Nicușor Dan a unui premier independent, Olguța Vasilescu a declarat că PSD nu a avut o problemă nici cu varianta Guvernului Tomac și a acuzat celelalte partide că au blocat învestirea. „Noi nu am blocat niciunul dintre aceste guverne care, până acum, s-au dorit a fi trecute prin Parlament. Am declarat pentru Guvernul Tomac că vom da un vot; nu va fi niciun fel de problemă”, a adăugat aceasta.
Întrebată dacă PSD se teme de scenariul anticipatelor, Lia Olguța Vasilescu a negat, subliniind că poate fi o soluție care nu ar trebui exclusă. „Știu că foarte mulți dintre parlamentari nu își doresc”, a mai declarat aceasta.
În ceea ce privește învestirea noului Guvern până la finalul sesiunii parlamentare, primarul Craiovei a afirmat că totul depinde de momentul în care președintele Nicușor Dan va face desemnarea, adăugând că „chiar dacă mâine, să zicem, va fi convins că există o majoritate, s-ar putea să ajungem din nou în situația în care să vedem la vot că nu există.”