De ce unii români îl asociază pe Nicușor Dan cu PSD
„Nicușor Dan este un om politic care s-a format pornind de la această luptă și credință că vocea societății civile trebuie să fie ascultată”, a declarat Eugen Tomac, consilier prezidențial, în cadrul emisiunii „În fața ta” difuzată la Digi24. Aceasta a fost o reacție la eticheta de „pesedist” care i-a fost atribuită lui Nicușor Dan în ultimele luni.
Tomac a subliniat că președintele este „conștient că o bună parte dintre români au așteptări mult mai mari”. De asemenea, când a fost întrebat dacă Nicușor Dan este „pesedist”, Tomac a afirmat că el „este un om politic care s-a format plecând de la această luptă și credință că vocea societății civile trebuie să fie ascultată”. Tomac este convins că președintele va reuși să convingă românii că efortul său a meritat.
Referindu-se la motivele pentru care unii îl percep pe Nicușor Dan ca fiind „pesedist”, Tomac a explicat că președintele consideră că este mai bine ca PSD să rămână „în această parte a proiectului pro-european”. El a adăugat că președintele a avut ca obiectiv să convingă PSD-ul că este mai bine să rămână în cadrul acestui proiect decât să accentueze conflictul dintre PSD și anti-PSD.
Tomac a menționat că Nicușor Dan este conștient de dezamăgirea alegătorilor și că românii au așteptări mult mai mari. „Este conștient că o bună parte dintre români au așteptări mult mai mari. Dar, repet, președintele este un om de bună-credință și acționează pentru a-i convinge pe români că efortul său a meritat”, a spus Tomac.
El a subliniat că reformarea statului nu poate avea loc peste noapte și că România nu poate fi scoasă dintr-o situație complicată de 30 de ani într-un timp atât de scurt. Acest proces necesită determinare, efort și sacrificii, iar Nicușor Dan a ales să facă un sacrificiu personal semnificativ, având opțiunea de a fi un președinte independent, mai comod.