Critica lui Petrișor Peiu la adresa președintelui Nicușor Dan
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a criticat modul în care președintele Nicușor Dan a gestionat criza politică recentă, acuzându-l de „impunerea voinței personale” în desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de premier. În cadrul emisiunii „În fața ta” de la Digi24, Peiu a descris abordarea președintelui ca fiind „de neacceptat într-o democrație de tip occidental”.
Peiu a subliniat că președintele a gestionat „foarte prost” criza politică, criticându-l pentru că a exclus AUR de la posibilitatea de a intra la guvernare. „A gestionat-o foarte prost. Eu n-am înțeles de ce trebuia domnia sa, în locul partidelor parlamentare, să traseze un cerc și să spună: AUR stă în cercul ăla și toate celelalte partide, 80% din Parlament, au dreptul să facă ce vor, numai partidul AUR are dreptul doar să voteze legi în Parlament, dar nu are dreptul să participe la guvernare”, a declarat Peiu.
Critica s-a extins și la desemnarea lui Adrian Veștea ca premier, o decizie pe care Peiu o compară cu acțiunile din perioada lui Carol al II-lea. „Este o decizie extrem de greu de apărat de către domnia sa. Duce cu gândul la perioada lui Carol al II-lea, când și acesta făcea guverne în care erau și liberali, și țărăniști, dar care nu aveau acceptul liderilor partidelor respective”, a spus liderul AUR.
Peiu a adăugat că președintele Nicușor Dan încearcă să fie „mai mult decât un notar care înregistrează ce fac majoritățile parlamentare”, menționând că, spre deosebire de Traian Băsescu și Klaus Iohannis, care aveau partide cu care să manevreze, Nicușor Dan nu beneficiază de un astfel de sprijin. „Domnul Nicușor Dan nu are un astfel de partid”, a afirmat acesta.
În ceea ce privește procedura de suspendare a președintelui, Peiu a declarat că „este oricând pe masă”, dar că aceasta necesită sprijin parlamentar din partea altor formațiuni politice. „Procedura suspendării este oricând pe masă, mai ales atât timp cât președintele are un comportament total ostil față de un partid care are, cât de cât, 20% din voturile din Parlament”, a concluzionat Peiu.