Lucian Bode: „În numai două săptămâni, PNL a suferit o degradare semnificativă”
Deputatul PNL Lucian Bode, unul dintre cei cinci liberali cărora li s-a cerut demisia din partid, a declarat că PNL a ajuns mult prea departe în degradarea sa, în doar două săptămâni. Bode a subliniat că simbolul partidului nu mai reflectă realitatea actuală, menționând că „mulți m-au întrebat ce fac.”
„Azi, la ora 12:00, mă uitam la desenul acesta (n.r. – cu sigla PNL) primit pe 5 iunie de la fetița mea și îmi aminteam de entuziasmul și încrederea cu care vorbeam cândva despre PNL. În doar două săptămâni, partidul a reușit să se degradeze atât de mult încât simbolul acela al direcției ascendente nu mai seamănă deloc cu realitatea de astăzi. S-a ajuns mult prea departe, iar felul în care s-au luat deciziile în ultima perioadă spune totul despre ruptura dintre ceea ce promiteam oamenilor și ceea ce vedem acum în interiorul partidului,” a scris el pe Facebook.
Ultimatumul dat de conducerea PNL celor cinci membri ai partidului – Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu – de a părăsi formațiunea liberală a expirat luni, la ora 12:00, iar aceștia urmează să fie excluși din rândul liberalilor.
Alina Gorghiu a contestat excluderea din PNL, afirmând: „Sunt în partidul acesta de zeci de ani și de aici nu am să plec eu.”