Critica lui Constantin Toma asupra Guvernului Veștea
Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, a lansat o critică severă la adresa componenței Guvernului propus de Adrian Veștea, descriind-o ca fiind „o formulă încropită”. Toma a exprimat temeri cu privire la capacitatea acestuia de a susține România, subliniind că nu crede că oamenii din această echipă vor face față responsabilităților funcțiilor pentru care au fost nominalizați.
„Este o formulă care nu poate ajuta țara în niciun fel, pentru că este o formulă încropită cu oameni care nu cred că vor face față sau nu sunt la nivelul funcțiilor nominalizate. Sper să nu treacă”, a afirmat Constantin Toma, într-un interviu acordat luni.
Audierile miniștrilor propuși în Cabinetul Veștea au început luni în comisiile de specialitate, conform programului anunțat de conducerea Parlamentului. Aceste audieri sunt programate să se desfășoare până la ora 21:00, iar plenul reunit va avea loc la ora 21:30.