Adrian Veștea își propune un dialog sincer cu George Simion
Premierul desemnat Adrian Veștea se va întâlni cu președintele AUR, George Simion. „Îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, a scris Veștea pe Facebook, după ce Simion a cerut ca premierul desemnat să discute astăzi cu AUR pentru a obține voturile necesare învestirii.
„Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este, cred, obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a adăugat Adrian Veștea pe Facebook.
George Simion a anunțat că îl așteaptă pe Adrian Veștea până la ora 20:00, la sediul AUR, pentru a negocia. „Îl aștept pe domnul Veștea până diseară, la ora 20:00, la sediul formațiunii noastre, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru țară. Și Nicușor Dan ar trebui să spună public dacă este nevoie de voturile AUR și într-o întâlnire, dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști”, a declarat președintele AUR, George Simion.
Potrivit informațiilor disponibile, guvernul Veștea nu poate trece de Parlament fără votul parlamentarilor AUR. De asemenea, PSD ia în calcul să amâne votul de învestire, care era programat pentru azi, de la 21:30.