Profesorii de la Evaluarea Națională, prizonieri ai unei platforme căzute
Federațiile sindicale din Educație denunță faptul că profesorii din comisiile de examen de la Evaluarea Națională au fost „umiliți” și ținuți „ostatici” până la opt ore în școli, în încercarea de a încărca în sistemul informatic lucrările scanate ale elevilor la proba de Limba și literatura română, desfășurată luni. Aceasta s-a întâmplat în condițiile în care platforma digitală se bloca frecvent.
Reprezentanții Ministerului Educației au declarat că platforma a funcționat, însă nu în parametrii normali. Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” au condamnat „haosul generalizat și umilința” la care au fost supuși profesorii evaluatori. Potrivit unui comunicat de presă, incompetența celor care gestionează infrastructura digitală a Ministerului Educației a dus la blocaje majore ale sistemului destinat încărcării lucrărilor scanate.
„Din cauza acestui eșec al sistemului informatic, mii de cadre didactice au fost ținute ostatice în unitățile de învățământ până la 8 ore! Este absolut inadmisibil ca, într-o eră a «digitalizării», profesorii să fie puși în situația de a sta ore în șir în fața unor ecrane, dând continuu «refresh» și încercând cu disperare să urce lucrările elevilor, într-un mediu de stres și epuizare fizică extremă”, se arată în comunicat.
Sindicaliștii subliniază că declarațiile reprezentanților ministerului, care minimalizează aceste blocaje ca fiind simple „întreruperi”, demonstrează o „ruptură totală față de realitatea din școli” și o „nepăsare revoltătoare”. Mai mult, aceștia atrag atenția asupra unui abuz intolerabil: campania de pedepsire a profesorilor evaluatori. Au fost primite numeroase sesizări din teritoriu conform cărora inspectoratele școlare județene (ISJ) au refuzat intenționat înscrierea în comisiile de evaluare a cadrelor didactice care au boicotat simularea examenelor naționale din primăvară.
„Faptul că Ministerul Educației și Cercetării, împreună cu inspectoratele școlare, exclud și marginalizează profesori cu experiență pe criterii de răzbunare este o practică ce subminează calitatea procesului de evaluare. Nu acceptăm ca dreptul la protest sau la a semnala nereguli să fie sancționat prin refuzul de a participa la corectare”, afirmă cele două federații sindicale.
„Profesorii din România nu sunt nici cobaii pe care Ministerul Educației să își testeze experimentele eșuate, nici «prizonierii» de serviciu în centrele de examen”, se mai menționează în comunicatul de presă. Reprezentanții Ministerului Educației continuă să susțină că platforma a funcționat, dar nu în parametrii normali.