Adrian Veștea, premierul propus, după întâlnirea cu George Simion: am abordat strategii economice
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după negocierile cu AUR, că a discutat „măsuri economice” cu liderul partidului, George Simion, în căutarea susținerii necesare pentru guvernul propus.
„Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitatea pentru toate aspectele care nu vor avea impact economic, astfel încât să le pot include. Am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare, la implementarea reformelor”, a afirmat Veștea la ieșirea din sediul AUR.
Premierul desemnat a fost însoțit de miniștrii propuși Sorin Cîmpeanu (Apărare) și Bogdan Ivan (Energie). De asemenea, Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, subliniind importanța unui dialog deschis cu orice formațiune politică reprezentativă.
Simion a cerut ca premierul desemnat să discute cu AUR, având în vedere necesitatea voturilor partidului pentru învestirea guvernului. Conform informațiilor disponibile, guvernul Veștea nu poate trece de Parlament fără voturile parlamentarilor AUR.