Alertă de gaze în Sectorul 3: 90 de locatari evacuați dintr-un bloc cu șase scări
Cirka 90 de locatari din cele șase scări ale unui bloc din Sectorul 3 al Capitalei au fost evacuați, luni după-amiază, după ce s-au semnalat scurgeri de gaze la o țeavă care face legătura cu imobilul. Măsurătorile efectuate în imobil nu au indicat depășiri de gaze, astfel că locatarilor li se permite să revină în apartamente.
Reprezentanții Distrigaz Sud Rețele au anunțat că au întrerupt alimentarea cu gaze în zonă, fiind afectați 40 de clienți din trei scări ale blocului. Incidentul a fost cauzat de o avarie asupra unui branșament al sistemului de distribuție a gazelor naturale amplasat pe strada Postăvarului nr. 17, bloc O28, scara 4, din Sectorul 3 al municipiului București.
„Pentru a pune consumatorii în siguranță, Distrigaz Sud Rețele a întrerupt temporar alimentarea cu gaze naturale în zona respectivă astăzi, 22 iunie 2026, începând cu ora 13:27. În urma acestei întreruperi neplanificate, sunt afectați 40 de clienți casnici situați pe strada Postăvarului nr. 17, blocul O28, scările 3, 4 și 5, din Sectorul 3 al municipiului București. Echipele Distrigaz Sud se află la fața locului pentru remedierea avariei. Reluarea alimentării cu gaze naturale a clienților afectați se va face în cursul zilei de astăzi, 22 iunie 2026, în jurul orei 19:00”, a declarat reprezentantul Distrigaz Sud Rețele.
După reluarea alimentării cu gaze naturale, în cazul în care clienții simt miros de gaze, aceștia sunt rugați să apeleze Centrul de Apeluri și Depanaj Urgențe Gaze la numerele de telefon: 021 9281, 031 9031 sau 0800 877 778, să aerisească imediat încăperea, să nu provoace scântei, să nu acționeze întrerupătoarele electrice, să nu folosească aparatele electrocasnice și, dacă este posibil, să închidă robinetul de alimentare cu gaze naturale.
Anterior, ISU București – Ilfov a anunțat că „s-au efectuat măsurători în imobil, nu sunt valori depășite. Se permite accesul locatarilor în apartamente”.