Când oxigenul s-a epuizat: Povestea incredibilă a lui Dawa Sherpa, supraviețuitor pe Everest timp de șapte zile
Alpinistul nepalez Dawa Sherpa a supraviețuit timp de o săptămână, singur, pe Everest, dintre care trei zile în interiorul unei crevase. Acesta a povestit cum a reușit să rămână în viață în condiții extreme pe cel mai înalt munte din lume. „Sunt foarte fericit că m-am întors, am crezut că o să mor acolo”, a declarat Dawa Sherpa.
În vârstă de 57 de ani, Dawa Sherpa a fost găsit pe 4 iunie, nu departe de tabăra de bază a Everestului (8.849 de metri). Poreclit „Hillary”, în onoarea legendarului alpinist Edmund Hillary, Dawa lucra ca bucătar în Tabăra 2 pentru o companie de expediții pe Everest, dar a fost solicitat să-l înlocuiască pe un șerpaș, deși nu mai ajunsese niciodată pe vârf.
„Mi s-a terminat oxigenul”
Dawa a urcat până în zona „Balcony”, la aproximativ 8.400 de metri altitudine, pe 28 mai. La căderea nopții, a coborât în Tabăra 4 împreună cu alpinistul britanic Chris Thrall, polonezul Mariusz Chmielewski și ghidul Pasang Kaji Sherpa. Chris Thrall a fost ultima persoană care l-a văzut pe Dawa la aproximativ 7.900 de metri altitudine.
Dawa a explicat că a rămas în urmă din cauza lipsei de oxigen, spunându-i lui Thrall să continue fără el. „Dar, când mi s-a terminat oxigenul, nu mai puteam să-mi mișc nici mâinile, nici picioarele. Așa că am rămas agățat de coardă vreo jumătate de oră”, a adăugat el.
Condiții extreme pe Everest
Singur și epuizat, Dawa s-a îndreptat spre un cort unde a găsit niște tăiței. „Am mâncat din ei și asta m-a ajutat să-mi revin”, a spus el. Apoi a coborât la Tabăra 3, unde a petrecut o noapte în mijlocul unor rafale de vânt asurzitoare. „Am încălzit niște apă și am pregătit puțin terci de ovăz, pe care l-am mâncat”, a adăugat el.
Între timp, restul echipei a ajuns la Tabăra 2 și l-a alertat pe angajatorul său, dar operațiunile de căutare și salvare au fost întârziate. Dawa a menționat că avea un telefon prin satelit, pe care nu a reușit să-l pună în funcțiune, precum și un walkie-talkie, ale cărui baterii s-au descărcat.
Accidentul în crevasă
Dawa a reușit să ajungă la Tabăra 2, dar toți ceilalți alpiniști plecaseră deja. Gândindu-se să ajungă la tabăra de bază, a căzut într-o crevasă în zona cascadei de gheață Khumbu. „Am alunecat și am căzut de pe o scară, iar acolo am rămas atârnat o lungă perioadă de timp”, a povestit el. A reușit să-și arunce rucsacul de 28 de kilograme, care conținea oxigen și sacii de dormit ai clienților, doar după ce i-au obosit mâinile.
După ce a căzut, s-a rănit la picior și a găsit ciocolată înghețată și cafea liofilizată. „Aveam biscuiți și ciocolată în buzunare și cafea… Am luat câte puțin”, a explicat el. La 3 iunie, a auzit un elicopter, dar nu l-a văzut din adâncurile crevasei.
Salvat de avalanșă
Dawa a povestit că a petrecut două nopți în crevasă, neputând să escaladeze pereții netezi. „M-am întrebat dacă voi trăi sau voi muri, sperând doar că cineva va veni să mă salveze”, a spus el. În cele din urmă, o avalanșă a umplut crevasa cu zăpadă, permițându-i să se târască spre ieșire. „A fost foarte greu, mi-a luat cel puțin o oră, ținându-mă de gheață”, a precizat Dawa.
Odată ieșit din crevasă, el a găsit o coardă și a urmat-o, ajungând în cele din urmă în apropierea taberei de bază. Acolo, pe 4 iunie, a fost descoperit de echipa Sagarmatha Pollution Control Committee, care îndepărtează deșeurile de pe Everest. Dawa a fost evacuat cu elicopterul la Kathmandu, unde medicii i-au tratat degerăturile, deshidratarea și fractura de femur.
Reacții și anchete
Supraviețuirea sa improbabilă a stârnit bucurie în rândul altor alpiniști, dar și furia familiei sale și a comunității himalayene față de incapacitatea echipelor de salvare de a-l localiza mai devreme. Guvernul a deschis o anchetă în acest caz. Când a fost întrebat dacă va reveni în munți, Dawa Sherpa a declarat că nu va mai câștiga niciodată existența din alpinism. „Nu mă voi întoarce în munții înalți acum, poate doar pentru puțin trekking”, a spus el.