Kelemen Hunor dezvăluie tipul de guvern considerat cel mai plauzibil
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că varianta cea mai probabilă de Guvern este un „Guvern PSD monocolor”, afirmând că „așa am simțit eu din discuțiile de până acum.”
Hunor a subliniat că încrederea reprezintă „deficitul cel mai grav” în societatea românească și a evidențiat faptul că statul, prin instituțiile sale, „își bate joc de cetățean.” El a remarcat că, în societatea românească, „nu există încredere” și a explicat că statul nu are încredere în cetățeni, ceea ce contribuie la lipsa de încredere generală. „Cum să aibă cetățeanul încredere în stat, când statul, de foarte multe ori, prin instituțiile lui, își bate joc de cetățean?” a declarat Hunor.
El a adăugat că această problemă este alimentată de „birocrație, aroganță, nepăsare” și a subliniat că lipsa încrederii se resimte și în interiorul clasei politice. „Cum să existe încredere în interiorul clasei politice, când există o competiție – de foarte multe ori – care nu ține cont nici de principii, nici de valori și, până la urmă, nici de interesele societății, ci doar de interesele unor partide?” a spus liderul UDMR.
Kelemen Hunor a accentuat necesitatea de a recâștiga încrederea prin dialog și identificarea unor deziderate comune. „Acest capital social, fără de care nu se poate construi nimic, lipsește în România cu desăvârșire, din păcate. Ca să recâștigi încrederea, nu există altă soluție decât să stai de vorbă și să găsești deziderate comune și, după aceea, să te ții de acest traseu,” a adăugat el.
Hunor a afirmat că situația actuală nu poate rămâne așa, deoarece „nu putem închide țara.” „Nu putem spune ‘nu am reușit, hai să punem lacăt pe țară și așteptăm până crește o altă pădure în România de unde mai scoatem niște pitici’,” a punctat acesta.
În ceea ce privește stabilitatea politică, liderul UDMR a propus refacerea coaliției, subliniind că nu este necesar ca partidele să fie prieteni, ci să colaboreze în interesul societății. Hunor a menționat că o soluție de stabilitate ar fi refacerea coaliției dintre PSD, PNL, UDMR și minoritățile naționale, care a funcționat până în iunie. El a recunoscut că USR a exclus colaborarea cu PSD, dar a subliniat că, dacă partidele nu își flexibilizează pozițiile, situația nu se va îmbunătăți. „Toată lumea vorbește de alegeri anticipate, eu exclud această variantă,” a concluzionat el.
Kelemen Hunor a reiterat că, având în vedere declarațiile lui Sorin Grindeanu, care a afirmat că PSD nu va susține un Guvern minoritar PNL-USR-UDMR, „nu rămâne o altă variantă decât PSD” pentru formarea viitorului guvern.