Nicușor Dan și Ilie Bolojan onorează celebrarea Zilei Independenței Americii la Ambasada Statelor Unite
Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan participă, miercuri seară, la recepția de Ziua Independenței SUA, organizată de Ambasada americană de la București.
Ambasadorul SUA la București, Darryl Nirenberg, a declarat că „descurajarea nu stă în numărul de trupe, ci în capabilități”, subliniind că capabilitățile din România rămân puternice. El a reiterat angajamentul SUA față de NATO, menționând că România se află printre țările care alocă 2,5% din PIB pentru apărare și care au susținut adoptarea cotei de 5% din PIB pentru apărare de către NATO.
Nirenberg a evidențiat importanța României în contextul geopolitic, afirmând că țara are un rol esențial între Asia și Europa, fiind „un liant între ambele continente” și având un popor educat, cu abilitățile necesare economiei din viitor. El a subliniat potențialul României de a deveni un element revoluționar în domeniul producției de energie.
Referitor la relația bilaterală din domeniul Apărării, ambasadorul a afirmat că România joacă un rol de lider și a reamintit că „capabilitățile de aici, din România, în contextul NATO, rămân puternice și cred că vor fi și mai puternice.”
Conform programului premierului interimar Ilie Bolojan, acesta va participa la recepția de la ora 18:30, în contextul campaniei „Freedom 250”, care marchează 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență. De asemenea, președintele Nicușor Dan va fi prezent la recepție începând cu ora 18:35.