Rareș Bogdan atacă dur: ipocrizie fără limite!
Europarlamentarul Rareș Bogdan îl critică pe liderul PNL, Ilie Bolojan, acuzându-l de ipocrizie pentru că a dat vot unui pesedist, în timp ce acum două zile a blocat un liberal. Această afirmație se referă la refuzul PNL de a vota în Parlament guvernul lui Adrian Veștea. Bogdan susține că, sub pretextul unei mari responsabilități naționale, se sprijină un guvern minoritar exclusiv PSD, condus de un PSD-ist, cu ajutorul lui Bolojan și al neoprogresiștilor din PNL.
„Ipocrizie fără margini. Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal. Sancționați pentru pact de guvernare cu social-democrații, deoarece țara avea și are nevoie urgent de un guvern, iar noi susțineam un premier PNL, un vicepremier PNL și 5 miniștri liberali, care se angajau să continue lupta cu deficitul și să facă reforme. Iar acum, ce să vezi? Bolojan și camarila slugilor anunță că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD, cu premier PSD… !!!!! Tare, nu?”, a declarat Rareș Bogdan pe Facebook.
El se întreabă cine îi sancționează pe „Bolojan și pe cei care vor vota acest guvern”. „Acum nu mai sunt «salvarea țării», pericolul de «junk» și «stabilitatea bugetară» gargară, vorbe în vânt? Este un teatru ieftin în care marile principii doctrinare devin brusc flexibile când se apropie votul. Culmea ipocriziei politice!”, a comentat Bogdan.
Rareș Bogdan mai afirmă că, sub pretextul unei mari responsabilități naționale, se dă oxigen unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus de un PSD-ist, cu sprijinul lui Bolojan și al neoprogresiștilor din PNL. „Partidul e în picaj, dar mândrul cârmaci e orbit de vanitate. Nu se urcă oficial în aceeași barcă, ca să nu-și enerveze electoratul, dar le ține vâslele din umbră”, a spus el.
Potrivit lui Rareș Bogdan, această situație reprezintă o fugă disperată de responsabilitate și o strategie cinică de supraviețuire. „Partidul e în picaj, dar mândrul cârmaci e orbit de vanitate, în viteza trotinetei. Economia se duce de râpă din cauza găurilor din buget, a taxelor aberante și a măsurilor anti-economice promovate în ultimul an. Așa se ajunge la situația aberantă în care exact cei care se pretindeau reformatori și intransigenți livrează acum liniște legislativă exact celor pe care îi numeau adversari de neîmpăcat. Asta da coloană vertebrală!”, a concluzionat eurodeputatul PNL.
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat după consultările de la Palatul Cotroceni că PNL consideră că o formulă realistă pentru un guvern investit este pe baza unui acord, un pact pentru România, care să fie valabil până la sfârșitul anului. Bolojan a precizat că formula propusă este fie un guvern minoritar PSD, fie unul în jurul PNL-USR-UDMR, angajându-se să voteze un astfel de guvern, dacă nu se va opta pentru varianta lor.
Biroul Permanent Național al PNL a decis să nu prelungească mandatele de conducere pentru 12 filiale, inclusiv Argeș și Ilfov. Conducerea liberalilor a demarat procedurile de excludere din partid a fostului premier desemnat Adrian Veștea și a susținătorilor acestuia, urmând ca aceste proceduri să fie finalizate doar după înregistrarea noului Statut la Tribunal.