Darryl Nirenberg, cu ocazia Zilei Americii: Libertatea este un drept universal, iar democrația necesită o revitalizare constantă
Ambasadorul SUA în România, Darryl Nirenberg, a afirmat, miercuri, la recepția organizată cu ocazia Zilei Independenței Statelor Unite, că America nu este excepțională pentru că este perfectă, ci pentru că a fost fondată pe o idee excepțională: „libertatea aparține fiecărei persoane, guvernul este în slujba poporului, iar drepturile sunt protejate de lege, nu sunt acordate de guvern”.
Nirenberg a discutat despre Parteneriatul Strategic dintre România și SUA, subliniind că românii cunosc valoarea libertății și prețul comunismului. „Știți că democrația nu este un lucru de la sine înțeles. Aceasta trebuie reînnoită, transmisă mai departe și apărată”, a declarat el.
„Ziua Independenței este o zi foarte specială pentru americani. Este o zi în care, așa cum a spus președintele Trump, «Cu o singură foaie de pergament și 56 de semnături, America a pornit în cea mai măreață călătorie politică din istoria omenirii». Acest lucru s-a întâmplat acum 250 de ani, când un grup restrâns de patrioți și-a pus în joc viețile, averile și onoarea lor sacră. Nu erau oameni perfecți. Dar erau curajoși, hotărâți și profund credincioși”, a adăugat ambasadorul.
Nirenberg a menționat că, de-a lungul secolului trecut, America a folosit puterea nu doar pentru a se apăra, ci și pentru a-i ajuta pe ceilalți — reconstruind țările care fuseseră, odinioară, inamice, după cel de-al Doilea Război Mondial și sprijinind națiunile din Europa de Est în lupta lor de a se elibera de sub comunism. „Și aceasta este tot moștenirea părinților fondatori. În România, moștenirea părinților noștri fondatori are o semnificație specială”, a subliniat el.
Nirenberg a continuat, afirmând: „Astăzi, responsabilitatea noastră este clară: să apărăm, să păstrăm și să transmitem generațiilor viitoare binecuvântarea libertății. Moștenirea lăsată de părinții noștri fondatori nu a fost creată pentru o perioadă scurtă de timp sau chiar un secol. A fost construită pentru a rezista, pentru a ghida și pentru a inspira națiunile dedicate libertății, așa cum i-a inspirat pe români în urmă cu 36 de ani. Păstrarea acestei moșteniri este datoria noastră comună.”
„Așadar, odată cu ocazia sărbătoririi celor 250 de ani de independență, să-i cinstim pe părinții noștri fondatori, nu doar prin cuvinte, ci și prin fapte. Să apărăm valorile care fac America măreață, valori pe care le împărtășim, cu mândrie, cu prietenii noștri de aici, din România, și cu partenerii noștri din întreaga lume”, a încheiat ambasadorul.
La eveniment au fost prezenți președintele Nicușor Dan și premierul interimar Ilie Bolojan.