Conversația surprinzătoare dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan cu ocazia Zilei Independenței Statelor Unite ale Americii
Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan s-au întâlnit miercuri seară la Ambasada SUA din București, cu ocazia recepției dedicate Zilei Independenței americane, sărbătorită oficial pe 4 iulie. Cei doi lideri s-au salutat, iar Nicușor Dan i-ar fi transmis lui Ilie Bolojan: „Vorbim după.”
În contextul întâlnirii, PNL, USR și UDMR i-au propus șefului statului un acord de reciprocitate cu PSD, care să servească drept bază pentru o înțelegere politică referitoare la viitorul guvern. Președintele are variante de premier din ambele tabere, iar partidele sunt așteptate să negocieze acordurile de susținere reciprocă fără a ști cine va fi premierul desemnat.
În aceeași zi, liderii PNL, USR și UDMR i-au propus lui Nicușor Dan trei nume de premier, din care președintele să aleagă pe cel preferat. De asemenea, printre opțiuni se numără și Sorin Grindeanu, care a anunțat că este dispus să formeze un guvern. Nicușor Dan ar trebui să medieze astfel întâlnirea dintre social-democrați și partidele de dreapta.