Declarația președintelui în urma închiderii consulatului român din Sankt Petersburg: Reciprocitatea este o constantă
Președintele Nicușor Dan a comentat, joi, decizia Rusiei de a închide consulatul român din Sankt Petersburg, subliniind că reciprocitatea măsurilor diplomatice este o practică obișnuită. El a afirmat că nu există o justificare din partea Rusiei pentru această acțiune și că România nu va oferi un răspuns în această privință.
Într-o declarație făcută în Polonia, Nicușor Dan a explicat că, după incidentul cu drona de la Galați, în care au fost răniți doi cetățeni români, România a reacționat prin închiderea consulatului rus de la Constanța și expulzarea consulului acestuia. „A fost, în opinia mea, o măsură proporțională a României față de incidentul pe care l-am avut. Evident că, în mod diplomatic, lucrurile acestea, această reciprocitate a măsurilor, se întâmplă întotdeauna”, a afirmat el.
Ministerul Afacerilor Externe a notificat, joi, că partea rusă a declarat persona non grata gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg și a retras consimțământul pentru înființarea acestui post consular. Această reacție a Rusiei vine ca urmare a deciziei României de a declara persona non grata consulul general al Federației Ruse de la Constanța, în urma incidentului dronei explozive de la Galați.