Nicușor Dan afirmă că AUR nu se aliniază cu Occidentul
Nicușor Dan a fost întrebat joi, într-o conferință de presă de la Gdansk, dacă partidul AUR este unul prooccidental. Răspunsul său a fost clar: „În opinia mea, nu.”
În aceeași conferință, președintele a fost chestionat despre alegerea între statutul de președinte-mediator și cel de președinte-jucător, declarând că se consideră „un președinte cu mandat.”
Întrebarea referitoare la AUR a venit în contextul în care atât Adrian Veștea, cât și Eugen Tomac, ca premieri desemnați, au comunicat constant cu președintele, dar au negociat și cu parlamentari ai formațiunii AUR pentru a obține susținerea necesară. Nicușor Dan a menționat anterior că nu dorește un guvern susținut de AUR, afirmând: „Domnul Veștea a primit un mandat și, mai departe, a fost sarcina domniei sale. Ar fi fost dincolo de atributul meu constituțional să intervin.”
De asemenea, președintele a declarat că nu știe dacă un consilier de-al său a discutat cu reprezentanți ai AUR, deși anterior a afirmat că este „cea mai informată persoană din România.” „Nu am această informație,” a spus Nicușor Dan.
În repetate rânduri, președintele a subliniat că se consideră un președinte-mediator. Întrebat când a devenit din președinte-mediator un președinte-jucător, în contextul desemnării unui premier din PNL fără consultarea conducerii partidului și fără a discuta cu formațiunile politice parlamentare, Nicușor Dan a afirmat că a ales o soluție care părea că va rezolva criza politică. Deși nu s-a mai definit ca președinte-mediator, el a precizat că nu este nici președinte-jucător, ci „un președinte cu mandat.”