George Simion, reacție colerică la acuzațiile din Iran
Președintele AUR, George Simion, a avut o reacție dură după ce Iranul a acuzat România de complicitate în războiul declanșat de SUA și Israel împotriva Iranului. „E limpede, ăștia nu se lasă până nu ne împing într-un război”, a scris acesta într-un mesaj postat pe platforma X.
Mark Rutte, secretarul general al NATO, a afirmat că 500 de avioane americane au decolat de la baze americane din Italia pentru a sprijini operațiunea militară împotriva Iranului. Despre România, Rutte a menționat că țara a redus numărul zborurilor comerciale, deoarece a fost nevoie de utilizarea aeroporturilor pentru facilitățile destinate avioanelor-cisternă. Simion a comentat: „Grav, foarte grav”.
Potrivit lui Simion, „Iranul se înfurie cumplit și proferează amenințări la adresa Italiei și a României”. Ministrul de externe italian, Antonio Tajani, a dezmințit public acuzațiile, afirmând: „Nu am participat niciodată la nicio inițiativă militară”. Tajani a contactat ministrul iranian de externe, Araghchi, pentru a-i comunica personal că „Italia nu a participat niciodată la nicio inițiativă militară și nu a autorizat niciodată utilizarea bazelor pentru război împotriva Iranului”.
Simion a criticat reacția autorităților române față de acuzațiile Iranului: „Oana Țoiu, mai comodă, nu a sunat pe nimeni, doar le-a cerut subalternilor să scrie trei rânduri către presă în care a mormăit ceva privind Carta ONU, menționând moale: ‘Reiterăm că România nu a fost parte a acestui conflict, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice’, bla-bla-bla… E limpede, ăștia nu se lasă până nu ne împing într-un război”, a conchis șeful AUR.
Reacția lui Simion vine după ce purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanșat împotriva Iranului de către Statele Unite și Israel, invocând faptul că „secretarul general al NATO a indicat în mod explicit Italia și România ca fiind țări care au participat la agresiunea împotriva Iranului”. Ministerul Afacerilor Externe din România a precizat că România nu a fost parte a conflictului SUA-Iran și că decizia de reducere a zborurilor comerciale a fost luată în contextul acordurilor bilaterale existente cu SUA.