Întâlnire neașteptată cu o ursoaică în Munții Roșu
Jandarmii prahoveni au intervenit vineri pentru a ajuta doi turiști care au solicitat sprijinul autorităților, după ce au întâlnit o ursoaică cu doi pui pe un traseu din Muntele Roșu, în zona stațiunii Cheia, situată în nordul județului Prahova.
„În urma unui apel la 112, care semnala prezența unei ursoaice cu doi pui pe traseul montan dintre Muntele Roșu și Cabana Ciucaș, jandarmii montani au intervenit pentru prevenirea oricărei situații de risc. Pe traseu, colegii noștri au identificat doi turiști, tată și fiică, pe care i-au însoțit până la parcarea de la Muntele Roșu, unde aveau autoturismul”, au declarat oficialii Inspectoratului de Jandarmerie Județean Prahova.
Intervenția jandarmilor a avut loc în cursul zilei de vineri. Ursoaica și cei doi pui ai acesteia au fost îndepărtați din zona traseului, iar intervenția s-a încheiat fără incidente. Jandarmii recomandă turiștilor care întâlnesc animale sălbatice în drumețiile pe munte să păstreze distanța, să nu încerce să se apropie de acestea pentru a le fotografia, să nu le hrănească și să apeleze imediat numărul de urgență 112.